RN731JTTD5490F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5490F100
Description
RES 549 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Resistance :
549Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
2
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD5490F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5490F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 549Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C