RN731JTTD5422D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5422D100
Description
RES 54.2K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
54.2kOhm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD5422D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5422D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 54.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C