RN731JTTD5421D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5421D25
Description
RES 5.42K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Moisture Resistant
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
5.42kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD5421D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5421D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C