RN731JTTD5421D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5421D100
Description
RES 5.42K OHM 0.5% 1/16W 0603
EAR99
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.42kOhm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD5421D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5421D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C