RN731JTTD5421C10
Mfr.Part #
RN731JTTD5421C10
Description
RES 5.42K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RN73
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
5.42kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD5421C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5421C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C