RN731JTTD5420F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5420F100
Description
RES 542 OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
542Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm