RN731JTTD5420D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5420D25
Description
RES 542 OHM 0.5% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
542Ohm
Tolerance :
±0.5%
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD5420D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5420D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 542Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C