RN731JTTD5420D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5420D100
Description
RES 542 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
542Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD5420D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5420D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 542Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C