RN731JTTD5420B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5420B50
Description
RES 542 OHM 0.1% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
542Ohm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm