RN731JTTD5420B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5420B25
Description
RES 542 OHM 0.1% 1/16W 0603
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
542Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5420B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5420B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 542Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C