RN731JTTD53R6F50
Mfr.Part #
RN731JTTD53R6F50
Description
RES 53.6 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
53.6Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
yes
Termination :
SMD/SMT
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD53R6F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R6F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C