RN731JTTD53R6F25
Mfr.Part #
RN731JTTD53R6F25
Description
RES 53.6 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thin Film
Height :
450μm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Resistance :
53.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD53R6F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R6F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C