RN731JTTD53R0F25
Mfr.Part #
RN731JTTD53R0F25
Description
RES 53 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Resistance :
53Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD53R0F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R0F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C