RN731JTTD53R0D25
Mfr.Part #
RN731JTTD53R0D25
Description
RES 53 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
53Ohm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD53R0D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R0D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C