RN731JTTD53R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD53R0B50
Description
RES 53 OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Resistance :
53Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD53R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C