RN731JTTD53R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD53R0B25
Description
RES 53 OHM 0.1% 1/16W 0603
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
RN73
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
53Ohm
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD53R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD53R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C