RN731JTTD5362F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5362F50
Description
RES 53.6K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
53.6kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD5362F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5362F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C