RN731JTTD5362F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5362F25
Description
RES 53.6K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
53.6kOhm
Series :
RN73
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
EAR99
Datasheets
RN731JTTD5362F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5362F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C