RN731JTTD5362F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5362F100
Description
RES 53.6K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
yes
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W