RN731JTTD5362D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5362D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 53.6K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
53.6kOhm