RN731JTTD5362B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5362B50
Description
RES 53.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
yes
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
Ultra Precision
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
53.6kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Resistant
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD5362B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5362B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C