RN731JTTD5361F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5361F50
Description
RES 5.36K OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
5.36kOhm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
2
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD5361F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5361F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C