RN731JTTD5361D50
Mfr.Part #
RN731JTTD5361D50
Description
RES 5.36K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
5.36kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD5361D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5361D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C