RN731JTTD5361B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5361B50
Description
RES 5.36K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
5.36kOhm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD5361B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5361B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C