RN731JTTD5360F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5360F50
Description
RES 536 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
536Ohm
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5360F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5360F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 536Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C