RN731JTTD5360D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5360D100
Description
RES 536 OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
536Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5360D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5360D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 536Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C