RN731JTTD5360B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5360B50
Description
RES 536 OHM 0.1% 1/16W 0603
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
2
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Resistance :
536Ohm
Datasheets
RN731JTTD5360B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5360B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 536Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C