RN731JTTD5360B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5360B25
Description
RES 536 OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Height :
450μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
536Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W