RN731JTTD5360B05
Mfr.Part #
RN731JTTD5360B05
Description
RES 536 OHM 0.1% 1/16W 0603
yes
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
536Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD5360B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5360B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 536Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C