RN731JTTD5302F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5302F50
Description
RES 53K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
53kOhm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD5302F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5302F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C