RN731JTTD5301F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5301F50
Description
RES 5.3K OHM 1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
5.3kOhm
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5301F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5301F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C