RN731JTTD5301F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5301F25
Description
RES 5.3K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.3kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD5301F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5301F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C