RN731JTTD5301D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5301D25
Description
RES 5.3K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Weight :
2.012816mg
Resistance :
5.3kOhm
RN73
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Moisture Resistant
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD5301D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5301D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C