RN731JTTD5301B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5301B25
Description
RES 5.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Resistance :
5.3kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
e3
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD5301B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5301B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C