RN731JTTD5300D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5300D25
Description
RES 530 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
530Ohm
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD5300D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5300D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 530Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C