RN731JTTD52R3F50
Mfr.Part #
RN731JTTD52R3F50
Description
RES 52.3 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
52.3Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD52R3F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD52R3F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C