RN731JTTD52R3F25
Mfr.Part #
RN731JTTD52R3F25
Description
RES 52.3 OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
52.3Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD52R3F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD52R3F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C