RN731JTTD52R3F100
Mfr.Part #
RN731JTTD52R3F100
Description
RES 52.3 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
EAR99
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
52.3Ohm
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD52R3F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD52R3F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C