RN731JTTD52R3B50
Mfr.Part #
RN731JTTD52R3B50
Description
RES 52.3 OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
EAR99
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
52.3Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD52R3B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD52R3B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C