RN731JTTD5232B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5232B50
Description
RES 52.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
52.3kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RN73
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W