RN731JTTD5231D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5231D25
Description
RES 5.23K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
5.23kOhm
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Datasheets
RN731JTTD5231D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5231D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C