RN731JTTD5231B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5231B50
Description
RES 5.23K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.23kOhm
Datasheets
RN731JTTD5231B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5231B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C