RN731JTTD51R1D25
Mfr.Part #
RN731JTTD51R1D25
Description
RES 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
e3
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Resistance :
51.1Ohm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD51R1D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD51R1D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C