RN731JTTD51R1D100
Mfr.Part #
RN731JTTD51R1D100
Description
RES 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
yes
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
51.1Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD51R1D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD51R1D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C