RN731JTTD51R0F50
Mfr.Part #
RN731JTTD51R0F50
Description
RES 51 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
51Ohm
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thin Film
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD51R0F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD51R0F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C