RN731JTTD51R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD51R0B50
Description
RES 51 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
51Ohm
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD51R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD51R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C