RN731JTTD5172B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5172B50
Description
RES 51.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
51.7kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD5172B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5172B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 51.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C