RN731JTTD5171B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5171B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.17K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
5.17kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD5171B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5171B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.17kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C