RN731JTTD5170D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5170D100
Description
RES 517 OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
517Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5170D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5170D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 517Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C