RN731JTTD5112F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5112F50
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
51.1kOhm
Height :
450μm
Thin Film
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm